10% تخفیف خرید اول از وبسایت با کد NEW برای تمام سبد خرید‌های بالای 500 هزار تومان

روش صحیح استفاده از شمع معطر

Friday، ۲۸ Mehr ۱۴۰۲

شمع یکی از رایج‌ترین المان‌ها در دکوراسیون امروزی است. استفاده از شمع به خانه شما نور و گرما می‌بخشد و روی میز غذاخوری را رمانتیک‌تر می‌کند. شمع‌های معطر یکی از انواع شمع هستند که در سال‌های اخیر به یک ترند در دنیای دکوراسیون تبدیل شده‌اند. این شمع‌ها در عصاره‌های گیاهی و طبیعی در بازار وجود دارند و تنوع بالایی دارند. خرید شمع معطر اما چالش‌های دارد که خریداران برای سلامت خود و خانواده باید به آن توجه کنند. همچنین استفاده از این شمع‌ها نیز نکاتی دارد که بهتر است از آن‌ها آگاه باشید. اما چگونه باید بهترین استفاده از رایحه دلپذیر این شمع‌ها ببریم؟ در ادامه با هم این موضوع را بررسی خواهیم کرد:

شمع معطر را در چه مکانی قرار دهیم؟

یکی از مهم‌ترین نکات برای استفاده بهینه از شمع معطر، این است که مکانی مناسب برای قرار دادن آن پیدا کنید. برای این منظور، ابتدا یک سطح صاف و بدون شیب برای قرار دادن شمع انتخاب کنید. نکته مهم برای ایمن نگه داشتن خود و خانواده‌تان این است که بهتر است شمع معطر را دور از دسترس کودکان و یا حیوانات خانگی نگه دارید. یک توصیه دیگر ایمنی نیز این است که بهتر است شمع را دور از هر چیز قابل‌اشتعال در منزل قرار دهید. بهتر است این شمع‌ها را از محیط آشپزخانه و یا مکانی که قرار است آشپزی کنید، دور کنید. همچنین این شمع‌ها بهتر است از پرده‌ها دورتر نگهداری شوند. دقت کنید که شمع‌ها را نزدیک پنجره با جلوی باد کولر یا اسپلیت نیز قرار ندهید. این کار از پخش رایحه شمع در فضا جلوگیری می‌کند.

اگر دوست دارید شمه معطر را در دکوراسیون ست کنید، انتخاب مکان‌هایی مانند دراورها، میز غذاخوری، حمام و در کنار وان و یا میز کنسول، بهترین جاهایی هستند که می‌توانید از شمع‌های معطر در آن‌ها لذت ببرید. دقت کنید که اگر قرار است شمع معطر را در اتاق خواب و نزدیک تخت قرار دهید، نکات ایمنی و رعایت فاصله را جدی بگیرید. حتماً شمع را قبل از خواب به صورت ایمن خاموش کنید.

تعداد شمع‌های معطر در محیط

اگر می‌خواهید استفاده کافی و لازم را از عطر شمع‌ها ببرید، حتماً به تعداد لازم از این شمع‌ها را متناسب با مساحت اتاق استفاده کنید. اگر سالن شما بزرگ است ممکن است به یک جفت یا بیشتر شمع نیز داشته باشید. همچنین توجه داشته باشید که اگر تعداد شمع روشن زیاد باشد، ممکن است شمع‌ها باعث ایجاد بوی زیاد در محیط شوند که منجر به سردرد خواهد شد. برای جلوگیری از این موضوع، بهتر است پس از پخش بو، شمع را خموش کنید.

از دو رایحه شمع استفاده نکنید

اگر از شمع‌های عطری برای خوشبو کردن فضا استفاده می‌کنید، دقت کنید که هنگام استفاده از چند شمع در یک فضا، هیچ وقت از دو رایحه جداگانه استفاده نکنید. این رایحه‌های همراه با هم اصلاً خوشایند نبوده و ممکن است باعث سردرد افراد شود.

کدام شمع معطر، سالم‌تر است؟

یکی از مهم‌ترین نکات برای خرید شمع معطر این است که با سوزاندن این شمع‌ها نباید مواد شیمایی و مضر وارد بدن ما شود. اما چگونه می‌توانید بفهمیم شمعی طبیعی و سالم است یا خیر؟ جواب این سؤال چندان ساده نیست؛ اما بهترین راهکار برای خرید مناسب شمع عطری این است که سعی کنید از شمع‌هایی استفاده کنید که پارافین سالم‌تر و رایحه طبیعی داشته باشد.

برای این موضوع مطمئن شوید که رایحه‌های به‌کاررفته در ساخت انواع شمع معطر، از روغن‌های طبیعی گیاهان و گل‌ها گرفته شده است. از خرید شمع‌های با اسانس‌های مصنوعی که سرشار از مواد شیمیایی مضر هستند خودداری کنید. علاوه بر این کیفیت پارافین مورداستفاده در شمع‌های معطر نیز برای سلامتی ما مهم است.

سعی کنید از شمع‌هایی استفاده کنید که پارافین‌هایی باکیفیت بالا دارند. بهترین گزینه خرید و انتخاب شمع‌هایی است که از پارافین طبیعی مانند موم نارگیل، موم سویا یا موم زنبورعسل در ساخت آن‌ها استفاده شده است. استفاده از این شمع‌ها هیچ عارضه و حساسیتی ایجاد نمی‌کند و آهسته‌تر از پارافین معمولی هم می‌سوزد. قیمت شمع معطر با پارافین طبیعی گران‌تر از شمع‌های معمولی است اما سلامتی ما ارزش آن را خواهد داشت.

اندازه فتیله شمع را چک کنید

یکی از نکات مهم برای سوختن شمع به صورت بهینه، اندازه مناسب فتیله است. اگر فتیله شمع خیلی کوتاه باشد، شمع دچار فرورفتگی در اطراف فتیله می‌شود زیرا نمی‌تواند موم را به دستی ذوب کند. در مقابل اگر فتیله بلند باشد، شمع سوسو زده و شعله بزرگی ایجاد می‌کند که موم را به سرعت ذوب می‌کند.

از روش درست برای خاموش‌کردن شمع معطر استفاده کنید

یکی از نکات مهم که درباره شمع‌های معطر که نباید فراموش کنید این است که با روش درست آن‌ها را خاموش کنید. اگر با فوت کردن این شمع‌ها را خاموش کنید، دود می‌کند و بوی دود سوختن فتیله جای عطر شمع را می‌گیرد. به همین دلیل بسیار مهم است که شمع را با استفاده از ابزارهایی مانند درپوش‌های مخصوص خاموش کردن شمع و یا فیتیله‌بر خاموش کنید.

نگهداری درست از شمع، وقتی که خاموش است

شمع‌های معطر در معرض هوا و گرما ممکن است در اثر گذر زمان، رایحه خود را از دست بدهند. برای جلوگیری از این موضوع، شمع را در جای خشک و خنگ که آفتاب مستقیم به آن نمی‌تابد، نگهداری کنید. دقت کنید پس از استفاده از این شمع‌های معطر، چند ساعتی صبر کنید تا پارافین به صورت کامل سرد شود. پس از آن می‌توانید درب شمع را بگذارید و در جای خود قرار دهید.

از رایحه‌های درست استفاده کنید

هر عطری که هنگام سوختن از شمع آزاد می‌شود، خواص و فواید خود را دارد. اگر آرامش و خواب راحت می‌خواهید از شمع‌های با رایحه لوندر در اتاق‌خواب استفاده کنید. از شمع‌های با رایحه مرکبات می‌توانید برای خوشبو کردن آشپزخانه استفاده کنید. شمع‌های با عطر گل نیز مناسب اتاق‌ها و سالن هستند.

کلام پایانی

خرید شمع معطر یک گزینه جذاب هم برای شیک کردن دکوراسیون و هم روح دادن به خانه با استفاده از عطرهای طبیعی است. قیمت شمع معطر کمی بیشتر از شمع‌های معمولی و دکوراتیو است اما می‌تواند باعث ایجاد آرامش و کمک به بهبود خلق‌و‌خوی اعضای خانواده شود.