کدِ تخــــــــــفیــــــفِ مخصـــــــــــــــــوصِ خریـــــــــــــــــــــــــدِ اول: Newfamily ( کلیک کنید )

تفاوت شمع دست ساز با شمع صنعتی چیست

Friday، ۲۸ Amordaad ۱۴۰۱

عمده ترین تفاوت شمع دست ساز با شمع صنعتی

شمع دست ساز با شمع های تولید کارخانه دارای تفاوت های بسیاری زیادی هستند. و به همین خاطر شمع های دستساز قیمت بالاتری دارند. همه‌مان میدانیم که شمع، فارغ از روشن کردن فضا و انرژی بخشیدن به روحمان. زیبایی به سزایی به خانه، کافه‌ها، مساجد و اماکن مذهبی میبخشد.

حال چرا باید شمع دست ساز بخریم؟ یا برتری شمع های دست ساز چیست؟

شمع های دست ساز خالق عشق‌اند، آنها ساخته شده‌ی تفکر و احساسات پر مهر هنرمندان هستند. و با توجه به اینکه ساخته دست هنرمندان با تجربه است. دارای نکته بینی های زیادی هستند و جزئیات به دقت در آن ها دیده میشود. و اکثر عموم اجتماع ترجیح میدهند، شمع دست ساز را تهیه کنند.

تفاوت در مواد به کار رفته شمع

تولید کنندگان شمع های کارخانه‌ای متاسفانه از مواد مرغوبی برای تولید استفاده نمیکنند. و این امر موجب میشود در هنگام سوختن شمع، بوی نامطبوعی در فضا ایجاد شود. خوشبختانه شمع های دست ساز از مواد مرغوبی همچو:

  • مواد پالایشی اعلاء
  • موم زنبور عسل
  • موم سویا

شمع های کارخانه‌ای به دلیل صرفه اقتصادی عموما از پارافین نامرغوب برای تولید شمع استفاده میکنند. و بدون در نظر گرفتن ارزان قیمت بودنشان. سوخت مناسبس ندارند و در هنگام سوخت مواد و ذرات شیمیای را در فضا منتشر میکنند. با این وجود بعضی از شمع های دست ساز از موم زنبور عسل استفاده میکنند به این دلیل که ترکیبات کاملا طبیعی دارند و تنها موجود آلودگی در فضا نمیشوند، بلکه در پاک سازی هوا نقش بسیار مهمی دارند.

چرا شمع موم عسل | بیزوکس

یکی از ویژگی‌های شمع موم عسل، تولید یون‌های منفی در اثر سوختن است. انتشار یون‌های منفی، یون‌های مثبت را که توسط آلودگی‌ها حمل می‌شوند، خنثی کرده، و در نتیجه، غبار، قارچ و بوی نامطبوع را از بین می‌برد و به‌خصوص برای افرادی که آلرژی، آسم و تب یونجه دارند، مفید است. یون‌های خنثی شده در این فرآیند یا به داخل شمع مکیده می‌شوند یا بر روی زمین می‌افتند.

از طرفی، شعله‌ی شمع‌ موم عسلی در طیفِ نوریِ خورشید قرار گرفته و روشن‌تر از سایر مواد نولید شمع می‌سوزد. این شعله، در مقایسه با باقی مواد دوده‌‌ی کمتری ایجاد می‌کند و تماشای آن قبل از خواب، خاصیت درمانی داشته و چشمان‌تان را از خستگی طول روز فراری می‌دهد؛ این امر به‌ویژه برای کسانی سودمند است که مدت زمان زیادی را در برابر نورِ صفحه‌ نمایش | مانیتور می‌گذرانند.

موم زنبورعسل، قدیمی‌ترین ماده‌ برای ساختن شمع استفاده شده است. شمع‌های بیزوکس را حتی در اهرام مصر نیز یافته‌اند. موم را زنبور‌ها برای ساختن سلول‌های شانه استفاده می‌‌کنند و یکی از محصولات جانبی زنبور عسل به حساب می‌آید.

شمع‌های موم، همچنین به‌دلیل نقطه‌ی ذوب بالایی که دارند، ۲ تا ۵ برابر آرام‌تر سوخته مدت طولانی‌تری برای سوخت فراهم می‌آورند.

تشخیص موم زنبور عسل | بیزوکس واقعی

موم زنبور عسل کمی نرم‌تر و چسبنده‌تر از موم دارای پارافین است و رنگِ آن طیفی از سفید تا زرد را در بر می‌گیرد. برخی موم‌ سفیدرنگ را ناخالص‌تر دانسته‌اند، چون احتمالاً در معرض هوا، نور آفتاب و رطوبت قرار گرفته‌ یا با پارافین ترکیب شده است. با این وجود، رنگ بیزوکس تعیین‌کننده‌ی کیفیت موم عسل نخواهد بود.

شمع موم عسل قیمت بسیار بالایی دارد اما چون از کیفیت بسیار بالایی بهره می‌برد ارزش خرید را دارند.

راه های تشخیص موم زنبور عسل:

برای تشخیص طبیعی‌بودن شمع‌های موم عسلی راه‌های زیر معرفی شده است، با این حال، هیچ‌کدام از این راه‌ها کاملاً قابل تایید نیست.

  • موم زنبور عسل در دمای اتاق چسبناک است. اگر کمی موم را بین انگشتان خود گرفته و ورز دهید باید چسبنده باشد، اگر موم بین انگشتان شما سًر بخورد احتمالا در آن پارافین وجود دارد، و اگر شمع تکه شود هم ممکن است با استئارین ترکیب شده باشد.
  • اگر نمونه‌های موم را کیسه‌پز ( sous-vide ) کنید، در دمای ۴۰ درجه سانتی‌گراد، موم زنبور انعطاف‌پذیر شده اما ذوب نمی‌شود.
  • اگر تکه‌های استوانه‌ای شمع را از هوا خالی کرده و در ظرف اتانول قرار دهید، تکه شمع‌های موم زنبور در کف ظرف غوطه‌ور خواهند شد.
  • با استفاده از نور سیاه یا بلک لایت می‌توانید پارافین را تشخیص دهید. در زیر این نور، موم پارافین می‌درخشد ولی موم زنبور عسل نخواهد درخشید.

کلام آخر

فرق شمع دست ساز با شمع صنعتی در جنس و مواد به کار رفته در آن است. شمع های درست ساز بر خلاف شمع های صنعتی از مواد مرغوب و با کیفیتی استفاده میشوند . به همین دلیل برای سلامتی انساان بسیار مفید خواهند بود. همین خاطر شمع های دستساز قیمت بالاتری دارند. همه‌مان میدانیم که شمع، فارغ از روشن کردن فضا و انرژی بخشیدن به روحمان. زیبایی به سزایی به خانه، کافه‌ها، مساجد و اماکن مذهبی میبخشد. پس باید صرف نظر کنیم از قیمت شمع های صنعتی و روی بیاوریم به شمع های دست ساز.

عاقبتتان شاد، روحتان غرق در آرامش

ریور گالری مرجع تخصصی فروش شمع های موم عسل، شمع معطر و محصولات دست ساز

ریور گالری | قیمت و خرید دست سازه های هنری، شمع معطر و بیزوکس